Bankjegy és papírpénz
1946 1 milliárd B-pengő története
A pengőrendszert az 1925 XXXV. tc. vezette be a koronarendszer helyébe. A rendelet értelmében 1 pengő 0,263 gramm arannyal volt egyenértékű.
Az ország területének 1938 és 1941 közötti megnövekedése - Felvidék, Kárpátalja, Észak-Erdély, Bácska visszacsatolása – jelentősen növelte a pénzforgalmat is, mivel a visszacsatolt területeken korábban volt pénzeket át kellet váltani magyarra.
A háború befejezése után a korábban osztrák területeken használt, de a Magyar Nemzeti Bank által készült bankjegyek visszaszivárogtak Magyarországa, növelve az inflációt.
Az infláció rohamos fokozódása a pengővalutával szembeni bizalom megingását eredményezte. A pénz elértéktelenedése mind gyorsabb üteművé vált, ami szükségessé tette az egyre nagyobb címletű bankjegyek kibocsátását.
A számolás egyszerűsítésére az 5.250/1946 ME sz. rendelet alapján 1946 május 27-től hat nullával egyszerűsítve / MILPENGŐ / július elsejétől pedig 7.420/1946 ME sz. rendelet alapján 12 nullával egyszerűsítve / B.-PENGŐ / hozták forgalomba a bankjegyeket.
A legnagyobb névértékkel rendelkező pengő bankjegyűnk, az 1 milliárd b.-pengő.
A bankjegyet Horváth Endre tervezte és ofszeteljárással készült.
A papírpénzen szereplő modell Lendvay Lúcia.
Mérete: 172 x 82 mm.
A források szerin ez a bankjegy egyáltalán nem került forgalomba a forint pénzrendszer 1946-os bevezetése miatt. Ezen pengő bankjegy teljes, 35 példányos felvágatlan ívben, illetve ívtöredékekben is ismeretes. A szóbeszéd szerint a bankból kikerült íveket hazavitték, és otthon szakszerűtlenül történt a feldarabolásuk. Ezért találkozhatunk a kereskedelmi forgalomban ívben hajtott, nem megfelelő méretű eredeti példányokkal.
Pengő bankjegyek legyártott mennyisége táblázat
Források:
Rádóczy Gyula, Tasnádi Géza - Magyar papírpénzek 1848-1992
Kuscsik Péter - Magyarország papírpénzei 1900-1946
Megérkeztek az új 1000 forintos bankjegyek
A bankjegycsere következő lépéseként 2018. március 1-től kerülnek forgalomba az új 1000 forintos bankjegyek, amelyek régi változataival 2018. október 31-igfizethetünk majd - olvasható az MNB honlapján. A régi 10 000 forintos bankjegyek bevonásáról még nem született döntés, ezért e címletnek mind a régi, mind az új változata továbbra is korlátozások nélkül használható a készpénzforgalomban.
Az MNB 2014-ben kezdte meg a forint bankjegyek megújítását, amelynek célja, hogy a régi címleteket egységes, korszerűbb biztonsági elemekkel rendelkező, a bankjegyvizsgáló gépek által is könnyebben kezelhető bankjegyekre cserélje. A program keretében az elmúlt években a hatból már négy címlet megújult és sor került a régi 20 000, 5000 és 2000 forintos bankjegyek bevonására is, így ezekből a címletekből már csak az új változatokkal fizethetünk.
Fontos tudni, hogy a régi 10 000 forintos bankjegyek bevonásáról még nem hozott döntést az MNB, ezért e címletnek mind a régi, mind az új változata továbbra is korlátozások nélkül használható a készpénzforgalomban. Régi 10 000 forintosokkal bármikor találkozhatunk még az ATM-ből való készpénzfelvétel során, fizethetünk velük a vásárlásaink alkalmával, és a kereskedők nem utasíthatják vissza elfogadásukat.
2018. március 1-től kerülnek forgalomba az új 1000 forintos bankjegyek, amelyek régi változataival 2018. október 31-ig fizethetünk majd. Ehhez kapcsolódóan már az elmúlt év szeptemberében megkezdődött az automaták felkészítése az új 1000 forintosok kezelésére.
A bevont bankjegyek nem veszítik el értéküket, mivel a bevonási határnapot követően még három évig minden bank- és postafiókban, húsz évig pedig az MNB lakossági pénztárában díjmentesen beválthatók - azonos címletű új fizetőeszközre.
Forrás:
www.portfolio.hu
www.mnb.hu
Bankjegyek tartásfokai
A numizmatikai értékkel bíró műtárgyak, bankjegyek, papírpénzek, arany és ezüst érmék minőségének meghatározása nagy fontossággal bír mind a kereskedők, mind pedig a gyűjtők számára. Hivatalosan elfogadott tartásfok meghatározás nincs. Legtöbb esetben szubjektív. Ennek okán mi most meghatároztuk az általunk használt tartásfokok rendszerét, amelyet az alábbiakban ismertetek.
UNC – Bankfriss, banktiszta
A bankjegy, papírpénz legtökéletesebb állapota.
Jellemzői:
- Éles szélek
- Tűhegyes sarkok
- Nincs se hajtás, se gyűrődés
- Friss, élénk színek
- Hibátlan és sértetlen
A bankjegyeken látszódhatnak papírráncok, melyek nem hibák, hanem a nyomtatási folyamat és a technológiai előállítás nyomai.
aUNC – Majdnem, közel bankfriss
Minimális hibák:
- Sarkok vesztenek tűhegyességükből vagy,
- Egy „szamárfüles” sarok vagy,
- Egy nagyon gyenge, alig észrevehető hajtás
EF+ - Kiváló+
Az aUNC tartásnál felsorolt minimális hibák közül maximum 2 hiba együttes megjelenése a bankjegyen.
EF – Kiváló
Hibák:
- Maximum 2 sarok gömbölyded, nem tűhegyes
- Maximum 2 gyenge hajtás
- Enyhén szennyezett bankjegy
EF- - Kiváló-
Hibák:
- Összes sarok gömbölyded
- Maximum 2-3 hajtás
- Enyhén szennyezett bankjegy
VF+ - Nagyon szép+
Hibák:
- Gömbölyű sarkok
- Maximum 3 darab erős hajtás
- Életlen, elhasználódott szélek
- Szennyeződött bankjegy
VF – Nagyon szép
Hibák:
- Gömbölyű sarkok
- 3 darabnál több hajtás
- Életlen, elhasználódott szélek
- Szennyeződött bankjegy